Kosmetyki wegańskie
Pojęcie wegański początkowo odnosiło się głównie do pożywienia i produktów spożywczych. Teraz jednak, kiedy konsumenci zyskują większą świadomość w wyborze produktów, które nabywają, wegańskie są również kosmetyki, a nawet ubrania. Dlatego też coraz częściej zwracamy uwagę na skład i jakość produktów, które używamy. Większego znaczenia zaczyna nabierać pojęcie ekologiczny i naturalny.
Czym jest kosmetyk wegański?
Kosmetyki te nie mogą zawierać w swoim składzie żadnego składnika odzwierzęcego. Oznacza to, że do ich produkcji stosuje się jedynie wyciągi roślinne, mineralne i składniki aktywne będące w przyrodzie. Dodatkowo kosmetyk ten, ani żaden z jego składników nie może być testowany na zwierzętach. Jednak nie każdy kosmetyk pozbawiony substancji odzwierzęcych może być nazwany kosmetykiem wegańskim. Aby kontrolować tego typu produkty powstało szereg organizacji sprawdzających zarówno proces pozyskania jak i samej produkcji.
Czego nie może zawierać kosmetyk wegański?
Lanoliny – w składzie oznaczony jako lanolin, lanolate, lanae, laneth.
Keratyny – inne nazewnictwo to keratin.
Elastyny – inaczej elastin.
Miodu – występuje w składzie jako: honey, miel, mel.
Wosku pszczelego – najczęściej występuje pod nazwą: cera alba, cera flava, beeswax.
Jedwabiu – produkt jedwabników, znajduje się pod nazwą: silk, serica.
Kolagenu – lub inaczej collagen.
Jogurtu – w składzie oznaczony jako: .yogurt, yogurt powder.
Mleka – najczęściej występuje pod nazwą: milk, lac, lactis.
Jajek – lub inaczej: hydrolyzed egg, ovum, egg powder, egg oil, egg yolk.
Kazeiny – występuje w składzie jako: hydrolyzed casein.
Jeżeli kosmetyk zawiera w swoim składzie choćby jeden z tych składników nie może być nazwany kosmetykiem wegańskim.
Czym różnią się kosmetyki wegańskie od niewegańskich?
Z całą pewnością mają bardziej naturalny skład, a co za tym idzie substancje aktywne w nich obecne pochodzą z roślin. Taki kosmetyk mniej uczula. Stosowanie go nie naraża naszej skóry na kontakt z syntetycznymi i chemicznymi środkami, barwnikami i konserwantami, które mogą powodować jej podrażnienie. Nie bez znaczenia jest również aspekt etyczny. Wybierając kosmetyk wegański mamy pewność, że przy jego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę, a to znak dla producentów, że istnieje popyt na takie właśnie produkty. Świadoma decyzja wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i bardziej racjonalne wykorzystanie jego zasobów.